Duyurular Duyuru Detay
Kaldıraçlı İşlemler Piyasası Nezdinde Kaldıraç ve Teminatlandırma Kriterlerinde Değişikliklere İstinaden Yapılacak Güncellemeler - 12.02.2017

Değerli Yatırımcımız,

 

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 37, 38, 39, 45 ve 128 inci maddelerine dayanılarak çıkarılmış  “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ” ile aracı kurumların yatırım hizmet ve faaliyetlerine ilişkin hususlar düzenlemiştir.


Kaldıraçlı alım satım işlemlerinde (Foreks) uygulanan azami kaldıraç oranı ile kaldıraçlı alım satım işlemi gerçekleştirmek için yatırılması gereken başlangıç teminat tutarına ilişkin değişikliklerin yer aldığı III-37.1.b sayılı “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” 10.02.2017 tarih ve 29975 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.Yapılan değişiklik ile kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin azami kaldıraç oranı 100:1’den 10:1’e düşürülmüş ve ayrıca işlemlere başlayabilmek için asgari 50.000 TL veya muadili döviz tutarında başlangıç teminatı yatırılması zorunluluğu getirilmiştir.

 

Hesabınızdaki mevcut pozisyonlarınıza ait ürün sembolleri tebliğ de yer aldığı üzere 45 gün boyunca geçerli olmaya devam edecektir. Yeni açacağınız pozisyonlarda ise sembollerin sonunda “1” rakamı yer alacaktır. Örnek olarak, EURUSD.N sembolünde pozisyonunuz varsa yeni işlemleriniz için kullanacağınız sembol EURUSD.N1,  mevcut pozisyonunuz Brent petrolde yani #UKOILJ7 sembolünde  ise yeni işlemlerinizde kullanacağınız sembol #UKOILJ7.1 olacaktır.

 

Sonuç olarak, hesabınızdaki her ürün çifti için iki adet sembol bulunacaktır. Bu iki farklı sembol arasında ters işlem yaparak hedge pozisyonu açmak kesinlikle mümkün olmayacaktır.


Açık pozisyonlarınız için mevcut kaldıraç oranlarınız 45 günlük süre için geçerli olmaya devam edecek, yeni açılacak pozisyonlar için ise kaldıraç oranları, mevcut kaldıraç oranınızın maksimum onda biri olarak tahsis edilecektir. Örnek olarak, mevcut kaldıraç oranınızın 50 olduğu durumda yeni açacağınız pozisyonlarınız bu oranın onda biri yani 5 olarak geçerli olacaktır.

 

Bu düzenleme yeni SPK tebliğinde yapılan değişikliklere uygunluğun sağlanması için yapılmış olup, mevcut pozisyonların kapatılması için verilen 45 günlük süre sonunda  pozisyonlar kapatılarak her ürün çifti için tek bir sembol kullanılacaktır. HalkFX nezdindeki hesaplarınız için maksimum kaldıraç oranı 10 olarak devam edecektir.

 

Yukarıda belirtilen düzenlemeler 13 Ocak 2017 Pazartesi günü piyasa açılışı ile birlikte geçerli olacaktır.

 

Söz konusu Tebliğ metni için tıklayınız.

 

Saygılarımızla,

Kaldıraçlı İşlemler

Duyurular Sayfasına Dönmek İçin Tıklayın..
 
 
Copyright 2014 © Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaldıraçlı alım satım işlemleri (FX-Forex) teminat karşılığında kaldıraç ile işlem yapılan bir piyasa olduğundan yüksek oranda risk içerir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kar elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce, karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.
www.halkfx.com web sitesinde yer alan bilgiler "Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş." tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi oluşturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemiştir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım - satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bunların bağlı olduğu kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz.